تئوری برخورد تمدن‌ها

تئوری برخورد تمدن‌ها

نویسنده: po-science - ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ your-alt

▪️ برخورد تمدنها تئوری مطرح شده توسط متخصص علوم سیاسی ساموئل هانتینگتون می‌باشد که مطابق این تئوری پس از پایان جنگ سرد فرهنگ و هویت مذهبی سرچشمه همه درگیری‌ها خواهد بود.این تئوری در یک مقاله با نام «برخورد تمدن ها» در سال ۱۹۹۳ چاپ شد که واکنشی به کتاب «پایان تاریخ و آخرین انسان» فرانسیس فوکویاما منتشر شده در سال ۱۹۹۲ بود.نظریهٔ برخورد تمدن‌ها از هانتینگتون در سال ۱۹۹۲ ابتدا در یک سخنران مطرح و بعد هم در مقاله‌ای در سال ۱۹۹۳ منتشر شد.
این مقاله بسیار مطرح شد و توسط مقاله‌های بعد از او، مورد استناد بسیار قرار گرفت. هانتینگتون در سال ۱۹۹۶ تئوری خود را با انتشار کتابی به نام «برخورد تمدن‌ها و تغییر جهان» بسط داد.

▪️ پیش از هانتینگتون
اصطلاح برخورد تمدن‌ها پیش از هانتینگتون نیز مطرح شده بود: مثلاً در سال ۱۹۹۰ توسط برنارد لوئیس در مقاله با نام بنیان خشم مسلمانان مطرح شد.همچنین در سال ۱۹۴۶ توسط آلبر کامو، و در قبل از آن در سال ۱۹۲۶ به کار رفت. همچنین در کتابی (در مورد خاور میانه) با نام «اسلام جوان در حرکت»از بازیل متیوز به کار رفته است.

▪️ محتوای نظریهٔ برخورد تمدن‌ها
هانتینگتون در تئوری خود تمدن‌های جهان را به قسمت‌های مجزا تقسیم می‌کند که شامل تمدن غرب، تمدن اسلامی، ارتدوکس‌ها، تمدن شرق آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا، تمدن بودایی و هندوئیسم می‌شود.هانتینگتون با اشاره به موضوعاتی چون جنگ یوگسلاوی و درگیری هند و پاکستان، مذهب را به عنوان نقش کلیدی در این در گیرها مطرح می‌کند او ترکیه و ایران را به عنوان کشورهای نوظهور در عرصه بنیاد گرایی اسلامی مطرح می‌سازد.

▪️ نظریات مقابل
در مقابل این تئوری سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران طرح گفتگوی تمدن‌ها رادر سازمان ملل مطرح نمود.

ساموئل هانتینگتون(۱۸ آوریل ۱۹۲۷–۲۴ دسامبر ۲۰۰۸) اندیشمند علوم سیاسی و نظریه پرداز برخورد تمدن ها

your-alt