فابیانیسم

فابیانیسم

نویسنده: po-science - ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ your-alt

▪️ فابینیسم (به انگلیسی: fabianism) یک جنبش سوسیالیستی است که که در انگلستان پدید آمد. هواداران این جنبش در سال ۱۸۸۴ در جامعه فابین متشکل شدند و از سردمداران این جنبش، سیدنی و بئاتریس وب، جرج برنارد شا، گراهام والاس و ه.ج.ولز بودند.فابینیسم یک جنبش مسالمت جو است و نام خود را از نام فابیوس، سردار رومی، گرفته است که با استزاتژی صبورانه و جنگ و گریز، هانیبال سردار کارتاژی را شکست داد.

▪️ به عقیده فابین‌ها، سوسیالیسم از طریق عکس العمل مسالمت جویانه و تدریجی جامعه در برابر مالکیت انحصاری و در نتیجه پیشرفت دموکراسی سیاسی و تطبیق اصول دموکراسی بر اقتصاد و توسعه مالکیت کلی و تغییر نظر نسبت به اخلاق اجتماعی و احساس مسئولیت در برابر منافع عمومی، پدید می‌آید. برناردشا و و دیگر فابین‌ها از تئوری ارزش مارکس انتقاد می‌کردند و و پیرو نظریه استوارت میل و هنری جورج بودند. بعد از تشکیل حزب کارگر جامعه فابین به آن پیوست اما موجودیت خود را از دست نداد و به صورت یک گروه روشنفکر برای تحقیق و تبلیغ در داخل حزب باقی ماند.

منبع: روزبه، خسرو، واژه‌های سیاسی،انتشارات پژوهش

بئاتریس وب ( ژانویهٔ ۱۸۵۸ – ۳۰ آوریل ۱۹۴۳) جامعه‌شناس سوسیالیست، اقتصاددان، تحول‌خواه اجتماعی و مورخ امور کارگران اهل بریتانیا از کلیدی‌ترین چهره‌های جنبش فابیانیسم بود

جرج برنارد شاو (George Bernard Shaw)، (زاده: ۲۶ ژوئیه ۱۸۵۶ -درگذشته: ۲ نوامبر ۱۹۵۰)، از چهره‌های معروف جنبش فابیانیسم بود.

your-alt